.

  • Relacja
  • Artyści
  • Fundatorzy i Partnerzy
  • Program

OTWARTE SERCA - V KONCERT

OTWARTE SERCA - Mistrzowie Muzyki, Biznesu i Kardiochirurgii Dzieciom. Zapraszamy do przeczytania relacji z wydarzenia.

 

 

22 maja w przepięknych wnętrzach wypełnionej po brzegi Małej Auli Politechniki Warszawskiej blisko trzystuosobowa publiczność zgromadziła się, aby wspólnie przeżyć siódmą odsłonę naszego projektu. Zaszczycili nas swoją obecnością zacni goście, była Pierwsza Dama Anna Komorowska oraz wielu profesorów kardiologii i kardiochirurgii.

Koncert Otwarte Serca - Mistrzowie Muzyki, Biznesu i Kardiochirurgii Dzieciom tym razem był ukoronowaniem przekazania niezwykle ważnego i kosztownego aparatu medycznego STRYKER (nóż mostkowy) salom operacyjnym Kliniki Kardiochirurgii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Zakup sprzętu, który już od kilkunastu tygodni działa w rękach wybitnych kardiochirurgów możliwy był dzięki kolejnej współpracy z niezwykłą Fundatorką, osobą o naprawdę wielkim i otwartym sercu. Wielki szacunek wzbudziła we wszystkich obecnych chęć pozostania osobą anonimową. Symbolicznie sprzęt odebrał na scenie kierownik Kliniki Kardiochirurgii CZD, prof. Bohdan Maruszewski, który w niezwykle osobistym i pełnym wzruszeń wystąpieniu użył przepięknego sformułowania: "aby dotykać serc dzieci, należy przede wszystkim samemu mieć serce".

Wzruszeń dopełniły mistrzowskie wykonania dwóch wybitnych Artystek - w pierwszej części koncertu wystąpiła koncertująca w Polsce i na świecie flecistka Agata Igras grając na zachwycającym brzmieniem złotym flecie, natomiast w drugiej części dreszcz emocji wywołał nieskazitelnej barwy sopran znakomitej śpiewaczki Moniki Mych - Nowickiej, solistki Opery Poznańskiej.

Koncert jak zawsze otworzyła Prezes Fundacji Beata Kulesza, a całość poprowadziła Ambasador Fundacji - skrzypaczka Patrycja Piekutowska, której pobyt na scenie był o tyle szczególny, że na początku lipca przychodzi na świat jej drugi synek.

Katarzyna Parafianowicz, również Prezes Fundacji wręczając profesorowi Maruszewskiemu symboliczną tablicę z nazwą i zdjęciem sprzętu, w szalenie dowcipny sposób opowiedziała o genezie zakupu sprzętu, co było kontynuacją pięknej i wręcz rodzinnej atmosfery.

Koncert ten odbył się dzięki wspaniałemu zaangażowaniu Mecenasa Koncertu, którym była firma HB Reavis. Dzięki jej ofiarności w pięknym stylu publiczność została uraczona po koncercie wyśmienitym jedzeniem i gruzińskim winem.

Warto też zaznaczyć, że podczas przerwy zakupiono 15 obrazów malowanych przez dzieci - byłych pacjentów kardiochirurgii oraz zostało sprzedanych ponad 50 cegiełek. Dzięki temu będzie możliwość dokupienia brakujących elementów do Hotelu Serce Dziecka w Gdańsku. 

 

Zobacz relacje z poprzednich koncertów.

 

 

 

Serdecznie podziękowania dla FUNDATORA

 

fundator

 

Główny Partner Koncertu

HBReavis


Politechnika Warszawska


 VES

VES - Partner technologiczny - oprawa oświetleniowa koncertu


Andrzej Borzym - stworzenie niepowtarzalnej tęczy


 new west side

New West Side - użyczenie sprzętu

 Agata Igras

AGATA IGRAS
flet

Agata Igras to wszechstronna flecistka z ponad 20 letnim doświadczeniem, która koncertowała w blisko 40 krajach, na 4 kontynentach odnosząc sukcesy jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy. Pracowała pod okiem tak znamienitych flecistów jak Julius Baker, William Bennett, Robert Aitken, Jean-Claude Gerard, Emmanuel Pahud, Carlos Bruneel, Patricia Morris, Robert Dick i Patrick Gallois, z którym wspólnie wykonała Koncert na dwa flety K.Doppler’a. Grała pod batutą tak znakomitych dyrygentów jak Lord Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki, Emmanuel Krivine, Gerd Albrecht, Rafael Payare, Sascha Goetzel, Mstislav Rostropovich z solistami jak Piotr Anderszewski, Martha Argherich, Ian Hobson, Sharon Kahm, Shlomo Mintz, Maxim Vengerov, Boris Pergamenschikow, Yuri Bashmet, Wolfgang Schulz, Jean Pierre Rampal, Albrecht Mayer, Paul Meyer, Maurice Andre, Alfred Brendel, Byron Janis, José Cura, Placido Domingo, Alexander Lonquich. Nagrała 4 solowe albumy, które przyniosły jej niezwykle pozytywne recenzje poza Polską oraz nominacje do nagrody Fryderyk, jak również wyróżnienie Clef de Resmusica za płytę Martinu Chamber Music. Ostatnio album z polską muzyką współczesną „Real Life Song” polskiej sopranistki Joanny Freszel, gdzie Agata Igras nagrała wszystkie partie fletowe, został nagrodzony Orphée d’Or 2016. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie fletu prof. E. Dastych-Szwarc. Studia podyplomowe odbyła w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia), w klasie prof. R. de Reede i T.Roorda. Laureatka wielu konkursów muzyki solowej i kameralnej. Wieloletnia stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Adjunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Sztuki w Szczecinie, jest regularnie zapraszana do prowadzenia lekcji mistrzowskich dla flecistów oraz kompozytorów w Gruzji, Turcji, Rumunii i oczywiście w Polsce.


Monika Mych Nowicka

MONIKA MYCH - NOWICKA
sopran

Wybitna sopranistka, solistka Opery Poznańskiej od 2004 roku, jeden z najciekawszych głosów żeńskich swojego pokolenia w Polsce. Występowała na recitalach i spektaklach operowych m. in. w Belgii, Bułgarii, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie oraz w większości krajowych Filharmonii, jak również w spektaklach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.Na początku swojej kariery, w roku 2001, została zaproszona na tournée do Chile, gdzie wystąpiła w 5 miastach m.in. podczas jednego z największych festiwali muzyki klasycznej w Ameryce Południowej, we Frutillar. Jej recital uznany został za największego wydarzenie Festiwalu. Do najważniejszych wydarzeń w jej karierze zaliczyć można spektakle w jednej z najbardziej liczących się scen operowych w Europie - Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, gdzie zaśpiewała partię Roksany w operze Karola Szymanowskiego „Król Roger”. Kolejnym sukcesem była rola tytułowa w projekcie HALKA/HAITI. Ten niezwykły projekt zrealizowany i nagrany przez artystów Opery Poznańskiej na dalekim Haiti prezentowany był później w formie multimedialnej w Pawilonie Polskim podczas 56 Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji przez Narodową Galerię Dzieł Sztuki „Zachęta”. Wystąpiła również w światowej prapremierze opery „CA IRA” Rogera Watersa z Pink Floyd, która wystawiona była podczas Targów Poznańskich dla kilkutysięcznej publiczności.
Artystka posiada bardzo szeroki repertuar wykonując dzieła kompozytorów z wielu epok m.in. W.A. Mozarta, P. Czajkowskiego, G. Pucciniego, G. Bizeta, R. Straussa czy R. Wagnera.


Mariusz Rutkowski

MARIUSZ RUTKOWSKI
fortepian

Uznany pianista - kameralista, koncertujący od ponad 20 lat na wielu estradach Polski i świata. Absolwent Akademii Muzycznej imienia F. Chopina w Warszawie w klasie M. Szraiber (fortepian) oraz M. Nosowskiej (kameralistyka). Laureat wielu konkursów z zakresu kameralistyki fortepianowej, m.in. Nagroda Polskiego Radia im. J. Lefelda na Konkursie imienia I.J. Paderewskiego (Bydgoszcz 1999, 2006), nagroda dla najlepszego pianisty na Międzynarodowym Konkursie imienia St. Moniuszki (Warszawa 2001). W latach 2007 – 2009 pełnił funkcję kierownika wokalnego Teatru Wielkiego im S. Moniuszki w Poznaniu. Koncertuje z najwybitniejszymi solistami w kraju i za granicą. Wiele nagrywa (DUX, Polskie Radio) m.in.: W. Żeleński Pieśni (z J. Rappe) – nagroda Fryderyk 2006; S. Niewiadomski Pieśni, I.J. Paderewski Pieśni (z J.T. Stępień) A.Jastrzębska Chamber music (z J. Kotnowską); A. Kulikowski Utwory kameralne (z Camerata Vistulą) – pierwsze nagranie w historii fonografii; I.J. Paderewski Pieśni (z A. Radziejewską) – pierwsza rejestracja wszystkich pieśni kompozytora w historii światowej fonografii (CD) – nominacja Fryderyk 2007; The power of emotions (z P. Piekutowską); Fantaisie (z A. Igras) – nominacja Fryderyk 2009; K. Szymanowski Pieśni (z A. Radziejewską) – nagroda Prix Speciale Academie De Disque Liryque (Paryż), wyróżniona przez ARTE (Francja), nominacja Fryderyk 2008; B. Martinu Chamber Music (z A. Igras-Sawicką, B. Niziołem i M. Zdunikiem) – nominacja Fryderyk 2010, Lutosławski-Complete Songs (z A.Radziejewską). Pianista nagrał wiele programów telewizyjnych, w tym 15 odcinków „Wokół wielkiej sceny” dla TVP1. W tym roku otrzymał paryską nagrodę ,,Złoty Orfeusz” za najnowsze nagrania plytowe.

Fundacja Serce Dziecka 
serdecznie dziękuje Fundatorom: 

 

FUNDATOR ANONIMOWY

 

 PARTNERZY Z POTRZEBY SERCA

Główny Partner Koncertu

HB Reavis

 

  

Politechnika Warszawska -  udostępnienie sali

Politechnika Warszawska

 

VES - Partner techologiczny - oprawa oświetleniowa koncertu

 alt

 

Andrzej Borzym - stworzenie niepowtarzalnej tęczy

 

New West Side  – użyczenie sprzętu

alt

 

1. C. Debussy - Syrinx na flet solo

2. Ph. Gaubert - Fantaisie na flet i fortepian

3. J. S. Bach - Badinerie ze Suity h - moll BWV 1067

4. F. Doppler - Fantaisie Pastorale Hongroise op. 26 na flet i fortepian

5. A.Piazzolla - Libertango

6. F. Borne - Fantaisie brillante sur „Carmen” na flet i fortepian

Agata Igras - flet
Mariusz Rutkowski - fortepian


1. R. Leoncavallo - Aria z Opery Pajace

2. F. Cilea - Aria z Opery Adriana Lecouvreur

3. A. Dvorak - Aria z Opery Rusałka

4. G. Puccini - Gianni Schicchi

5. J. Offenbach - Barcarolle z Opery Opowieści Hoffmana

6. P. Rubik - Dove Vai

7. A. Boito - Aria z Opery Mefistofele

8. G. Gershwin - Summertime

9. Harold Arlen i E.Y. Harburg - Over The Rainbow

Monika Mych - Nowicka - sopran
Mariusz Rutkowski - fortepian