II Konferencja kardiologiczna

II Konferencja Kardiologiczna dla lekarzy, pielęgniarek oraz rodziców dzieci z wadą serca.
CZD 14 września 2013r.

 

Jak lekarz z pacjentem

Zapracowani, ciągle zabiegani lekarze zazwyczaj mają niewiele czasu na spokojną, rzeczową rozmowę ze swoimi pacjentami. Dlatego ci czują niedoinformowani, często zagubieni, a nawet zepchnięci do roli petentów i nie mają odwagi dopytywać się o istotne dla siebie kwestie. Tymczasem, od dobrej komunikacji między lekarzem a pacjentem niejednokrotnie zależy powodzenie całego procesu leczenia.

Gdy pacjent ma poczucie, że jest dla lekarza ważny i czuje się przez niego zaopiekowany, nabiera zaufania do prowadzonej terapii oraz motywacji do przestrzegania rekomendacji lekarskich np. regularnego przyjmowania leków, pilnowania zaleconej diety czy uczęszczania na ćwiczenia rehabilitacyjne. Takie pozytywne relacje i wynikająca z nich dobra współpraca między lekarzem a pacjentem są szczególnie istotne w przypadku chorób przewlekłych. A chyba najbardziej istotne są wtedy, gdy na chorobę przewlekłą choruje dziecko. Rodzice małego pacjenta, powierzając swoje dziecko w ręce lekarzy, pragną im ufać, a przede wszystkim pragną otrzymać jasne i zrozumiałe informacje o tym, jaka jest istota choroby ich dziecka, jak będzie przebiegało leczenie, jakie są rokowania i ewentualne ryzyko związane z niepowodzeniem  podjętej terapii. Budowaniu takiego wzajemnego zrozumienia i zaufania służyła II konferencja „Akademia serca” zorganizowana przez Fundację „Serce Dziecka”. Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 120 osób – przybyli z całej Polski rodzice dzieci z wadami serca, a także pielęgniarki i początkujący lekarze - odbyło się w Warszawie, w sobotę 14 września.

Profesjonalna wiedza medyczna podana w przystępny sposób

Wybitni specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka w serdeczny, a zarazem bardzo profesjonalny sposób wyjaśniali słuchaczom, na czym polegają poszczególne wady serca i jakie są ich skutki dla układu krążenia, a także dla całego organizmu, na czym polega i po co przeprowadza się cewnikowanie serca, jak odbywa się znieczulenie dziecka oraz jak przebiegają operacje kardiochirurgiczne. Niezwykle ciekawe dla rodziców było wystąpienie prof. dr hab. med. Piotra Burczyńskiego z Kliniki Kardiochirurgii IP CZD, który opowiedział o roli poszczególnych członków zespołu operacyjnego, wyjaśnił na czym polega krążenie pozaustrojowe i zaprezentował płucoserce. Liczne, pokazywane przez profesora zdjęcia z bloku operacyjnego unaoczniły uczestnikom konferencji co się dzieje za „czerwoną linią”. Prof. Burczyński uświadomił też, jak ważne jest to, aby transport pacjenta po zakończonej operacji do sali pooperacyjnej odbywał się w maksymalnym skupieniu i koncentracji.

O szczegółach tego, co się dzieje w sali cewnikowań mówiła natomiast dr n. med. Maria Zubrzycka z Pracowni Cewnikowania Serca i Angiografii CZD. Pani doktor wyjaśniła przeznaczenie wszystkich umieszczonych na sali sprzętów i urządzeń, wytłumaczyła różnice pomiędzy cewnikowaniem diagnostycznym a interwencyjnym oraz pokazała, jak wyglądają zakładane podczas cewnikowania implanty, m.in. stenty. Jej prezentację zakończył krótki film z zabiegu cewnikowania serca.

Leki, szczepienia i higiena stomatologiczna

Leczenie wad serca to długotrwały i skomplikowany proces, któremu zawsze musi towarzyszyć farmakoterapia. O tym, jakie leki podaje się dzieciom z wadami serca i jakie są mechanizmy ich działania mówiła dr n. med. Małgorzata Żuk z Kliniki Kardiologii IP CZD. „Rodzice często obawiają się, że leki zniszczą dziecku nerki czy wątrobę, ale proszę pamiętać o tym, że powikłania wad serca też niszczą inne narządy, a zatem stosowanie leków jest koniecznością” – przekonywała specjalistka, apelując o to, aby nigdy nie odstawiać dziecku leków bez konsultacji z lekarzem. Dr Żuk zwróciła też uwagę na ważne aspekty praktyczne stosowania leków kardiologicznych, np. na to, że pojawienie się u dziecka gorączki lub biegunki może wpłynąć na przyswajanie leków, dlatego w takich przypadkach wskazany jest kontakt z lekarzem, który może zalecić zmianę dawkowania. Specjalistka rozwiała obawy rodziców związane ze stosowaniem leków przeciwbólowych. „Bardzo ważne jest, aby pacjent po operacji nie odczuwał bólu, gdyż wtedy znacznie szybciej wraca do zdrowia” – mówiła.

Ostatnia sesja poświęcona była zapobieganiu infekcjom u dzieci z wadami serca. Dr n. med. Lidia Ziółkowska z Kliniki Kardiologii IP CZD zaprezentowała kalendarz szczepień i przypomniała, że dla dzieci z wadami serca obowiązkowe i bezpłatne jest szczepienie przeciwko pneumokokom z zastosowaniem tzw. szczepionki trzynastowalentnej, która zabezpiecza przez wszystkimi serotypami pneumokoków opornymi na antybiotyki. Dr Diana Karolak-Żak z Poradni Stomatologicznej IP CZD przedstawiła zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, niezwykle ważnej ze względu na to, że próchnica czy stany zapalne dziąseł mogą stać się przyczyną infekcyjnego zapalenie wsierdzia.

Forum wymiany doświadczeń

Podczas konferencji rodzicie dowiedzieli się również co oznaczają stosowane przez lekarzy terminy medyczne, takie jak np. „gradient ciśnień’, „saturacja”, czy „leczenie paliatywne”.

Po każdej sesji rodzice mieli możliwość zadawania pytań, a lekarze szczegółowo i cierpliwie wyjaśniali wszystkie wątpliwości, np. dlaczego, gdy dziecko ma katar trzeba przełożyć zabieg, dlaczego przed cewnikowaniem serca nie wolno dziecku podawać jedzenia ani picia, kiedy i jak często należy doszerzać stenty, jak długo może trwać stosowana podczas niektórych operacji głęboka hipotermia, jak należy pielęgnować bliznę pooperacyjną, czy co powinno się zrobić w razie ominięcia jednej dawki leku. Nie mniej ważna była możliwość wymiany doświadczeń między samymi rodzicami. Podczas przerw rodzice chętnie opowiadali sobie historie swoich dzieci i wymieniali się telefonami oraz mailami.

Kolejna konferencja "Akademii Serca" już za rok. Zapraszamy.

Autor tekstu: Marta Koton - Czarnecka