Co to jest Zbiórka Celowa (ZC)

Zbiórka Celowa to możliwość zbierania środków z darowizn i 1% podatku na określony cel – na konkretne dziecko z wadą serca, na konkretny ośrodek medyczny, na konkretny projekt.

Środki, które wpłyną na określoną zbiórkę są do niej przypisywane i mogą być wykorzystane na cel określony w Umowie prowadzenia zbiórki podpisywanej przez prowadzącego zbiórkę z Fundacją i na zasadach określonych w Umowie i Regulaminie.

Jaki jest cel prowadzenia Zbiórki Celowej na dziecko

Chore dziecko, to zawsze duży stres i dodatkowe koszty dla rodziców.
Zbiórka środków ma umożliwić pokrycie tych kosztów, których nie mają rodzice zdrowych dzieci.
Zbiórki są po to, aby wyrównać szanse na normalne funkcjonowanie, dzieci i dorosłych z wada serca.

Głównym celem jest pokrycie kosztów leczenia, opieki nad dzieckiem w trakcie hospitalizacji (noclegi, wyżywienie, dojazd z dzieckiem do i ze szpitala), rehabilitacja i sprzęty medyczne i rehabilitacyjne, lekarstwa. 

Fundacja prowadzi również zbiórki na ośrodki zdrowia w których leczone są dzieci z wadą serca oraz na konkretne projekty związane z działalnością statutową Fundacji.

UWAGA, Fundacja nie prowadzi zbiórek których głównym celem jest pomoc socjalna.
Wszystkie rozliczane koszty muszą być bezpośrednio związane z stanem zdrowia i rozwojem podopiecznego oraz dostosowane do jego wieku i potrzeb.

Dla kogo może być prowadzona Zbiórka Celowa i kto może ją prowadzić

Zbiórka celowa może być prowadzona:

Dla dziecka z wadą serca  - prowadzą opiekunowie dziecka,
Dla dziecka, które ma się urodzić z wadą serca, na podstawie diagnozy prenatalnej - prowadzą opiekunowie dziecka,
Dla dorosłego z wadą serca – prowadzi dorosły z WWS samodzielnie lub za jego zgodą opiekunowie

Na rzecz ośrodka w którym leczone są dzieci z wadą serca – Fundacja prowadzi dla niektórych klinik kardiologicznych i kardiochirurgicznych, ale każdy, jeśli chcą się zaangażować w zbiórkę środków na rzecz konkretnego ośrodka lub konkretnego celu medycznego, może założyć taką zbiórkę.

Na sfinansowanie konkretnego projektu w zakresie realizacji celów statutowych Fundacji - każdy, jeśli chcą się zaangażować w zbiórkę środków na rzecz konkretnego celu mieszczącego się w celach statutowych Fundacji, może założyć taką zbiórkę.

Jak otworzyć Zbiórkę Celową na dziecko

Należy zgłosić do Fundacji chęć prowadzenia Zbiórki Celowej:

- najlepiej mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
- wypełnić Formularz Informacyjny i przesłać go do Fundacji, wraz z:
   -  zaświadczeniem o wadzie serca dziecka (wypis ze szpitala, diagnoza prenatalna - dla kobiet w ciąży),
   -  zaświadczeniami o zarobkach.

Fundacja przygotowuje Umowę prowadzenia zbiórki celowej i przesyła mailem do wydrukowania i podpisania w 2 egzemplarzach, które należy odesłać do Fundacji.

Fundacja podpisuje Umowę i odsyła do prowadzących zbiórkę 1 egzemplarz.

Regulamin i Umowa Zbiórki Celowe

Podstawowymi dokumentami regulującymi prowadzenie zbiórki celowej jest Umowa i Regulamin

Identyfikator Zbiórki – jak rozpoznajemy poszczególne zbiórki

Dla każdej Zbiórki Celowej jest ustalany unikalny numer, kod i opis identyfikujący daną Zbiórkę:

- czterocyfrowy numer
- kod literowy (z reguły pierwsze 3 litery nazwiska i imienia)
- opis identyfikujący daną Zbiórkę, z reguły imię i nazwisko dziecka lub nazwa ośrodka medycznego

W korespondencji pisemnej i mailowej zawsze należy podawać nr. ZC, kod literowy i imię i nazwisko dziecka.
np. ZC-6001 (KOWJAN) Jan Kowalski

jeżeli którykolwiek z opiekunów ma drugie nazwisko inne niż nazwisko dziecka, w korespondencji wewnętrznej z Fundacją należy podawać oba nazwiska
np. ZC-6001 (KOWJAN) Jan Kowalski-Nowak

UWAGA, w związku z dużą liczbą maili i spamu, brak prawidłowego opisu oraz tytułu maila może spowodować jego nieodczytanie lub opóźnienie w odczytaniu.
Maile wysyłane na prawidłowy adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i z prawidłowym opisem są szybko wyłapywane i odczytywane w pierwszej kolejności

Co to jest KRS

KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy, to ogólnopolski spis podmiotów, takich jak spółki, przedsiębiorstwa, fundacje, stowarzyszenia itp. Jest on prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości i wybrane sądy rejonowe, daje możliwość weryfikacji instytucji po ich numerze KRS lub innych danych, takich jak NIP, REGON.

Fundacja Serce Dziecka jest zarejestrowana w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. W KRS uzyskuje się także status organizacji pożytku publicznego (OPP). Fundacja Serce Dziecka posiada status OPP.

KRS Fundacji to 0000266644

Dla dziecka na które jest prowadzona zbiórka nie "zakłada się" nowego KRS. Wszyscy podopieczni Fundacji prowadzący zbiórki celowe otrzymują prawo do zbiórki środków z 1% podatku poprzez podanie w rozliczeniu podatkowym numeru KRS Fundacji 0000266644.

Kiedy potrzebny jest KRS

Numer KRS jest potrzebny przy przekazywaniu 1% podatku. Przy rozliczaniu PIT w odpowiednią rubrykę dotyczącą przekazania 1% na OPP należy wpisać KRS Fundacji 0000266644, a w polu cel szczegółowy uzgodniony z Fundacją identyfikator Zbiórki, z regułyi imię i nazwisko dziecka.

KRS jest jeden dla Fundacji i nie są nadawane odrębne numery KRS dla poszczególnych zbiórek. Wszyscy korzystają z numer KRS Fundacji  0000266644.

.