Jak prawidłowo się odżywiać?

 
opracowanie: Katarzyna Jesionkowska – technolog żywności, GUCH
 
 
Osoby z  wadami serca powinni zwracać szczególną uwagę na spożywane pokarmy, ponieważ ich mięsień sercowy osłabiony przez samą wadę serca jak również ingerencje chirurgiczne jest bardziej podatny na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca. Aby zachować zdrowie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy wystarczy przestrzegać kilku prostych zleceń żywieniowych.
 

Czytaj więcej...

Turnusy rehabilitacyjne także dla młodych osób

opracowanie: Magda Małczuk, bibliotekarka, GUCH


Turnus rehabilitacyjny od zawsze kojarzony był głównie z różnego rodzaju wyjazdami do ośrodków uzdrowiskowych, które miały zaspokajać potrzeby rehabilitacyjne, szczególnie osób starszych, dojrzałych. Rzadko przez współczesnych taki wyjazd jest postrzegany przez pryzmat osób młodych w nim uczestniczących. Spowodowane jest to głównie ogólnym podejściem społeczeństwa do młodych pacjentów (nastolatków czy np. studentów). Pytanie, czy wyjazd na taki turnus rehabilitacyjny przynosi jakieś korzyści? Jeżeli takowe są, w jaki sposób pomagają osobom np. z wrodzonymi wadami serca poprawić swoją kondycję czy wzmocnić organizm. Czy może po prostu takie pobyty uzdrowiskowe są znakomitą okazją do odpoczynku? Jakie są wrażenia z pobytu na turnusie, czy są one pozytywne, czy chęć wybrania się na kolejny taki wyjazd jest na tyle duża, żeby zmotywować siebie lub swoją rodzinę? Oczywiście cel takiej rehabilitacji w społecznym odczuciu jest jeden: ma on poprawić stan naszego zdrowia.

Czytaj więcej...

Aktywność fizyczna osób z wadami serca

opracowanie: Katarzyna Gierat – Haponiuk / fizjoterapeuta

 

Osoby z wadami serca nie powinny unikać wysiłku fizycznego, który jest wręcz wskazany, aby zachować w dobrej kondycji miesień sercowy. Regularne ćwiczenia fizyczne dostosowane do indywidualnej wydolności ćwiczącego zapobiegają wystąpieniu chorób cywilizacyjnych takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba wieńcowa, cukrzyca czy otyłość.

Czytaj więcej...

Jak poradzić sobie ze stresem?

 
opracowanie: Monika Dobrowolska, psycholog
 
 
Naturalne jest iż każdy z nas chciałby żyć w dobrym samopoczuciu i spokoju. Niestety niemal każdego dnia poddawani jesteśmy różnego rodzaju trudnym zdarzeniom, słyszymy informacje, które wywołują u nas stany napięcia, zdenerwowanie, lęk.
Poziom stresu zwiększa się w trudnych dla nas sytuacjach, kiedy nie czujemy się bezpiecznie lub mamy poczucie zagrożenia psychicznego, fizycznego czy społecznego.

Czytaj więcej...

Czy powiedzieć potencjalnemu pracodawcy o wadzie serca?

 
opracowanie: Ewa Marczak, dziennikarka, GUCH
 
 
Osobiście na rozmowach kwalifikacyjnych o tym nie wspominałam. Nie miałam też wzmianki w CV, że jestem osobą niepełnosprawną (mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności). Zrobiłam to z kilku powodów.

Czytaj więcej...

Wada serca a wybór szkoły i zawodu
Nie musimy być sportowcami. Mamy wiele innych możliwości

 
opracowanie: Ewa Marczak, dziennikarka, GUCH
 
W obecnych czasach, gdy niemal wszystkie wrodzone wady serca operowane są w niemowlęctwie czy bardzo wczesnym dzieciństwie, nie ma takiego problemu co do drogi kształcenia osób z wadami serca, tak jak 20, 30 lat temu.
Dziecko już w chwili rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej jest sprawniejsze fizycznie, ma lepszą wydolność, może więc rozwijać wiele swoich zainteresowań, w tym sportowe. Jednak większość dzieci, zwłaszcza z wadami złożonymi, mimo ich udanej korekcji, nie może zostać zawodowymi sportowcami, pilotami, tancerzami, policjantami, żołnierzami. Dlatego rodzice powinni ukierunkowywać na szukanie pasji w innych dziedzinach życia, które nie będą wymagały wykonywania dużych wysiłków fizycznych, dźwigania itp. Trzeba pokazywać, jak duży ma wybór, jak wiele zawodów może wykonywać.

Czytaj więcej...

Jak przygotować się do operacji i jak poradzić sobie z lękiem z nią związanym?

 
opracowanie: Magda Woźny, psycholog, GUCH
 
 
Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości iż operacja jest związana z olbrzymim stresem czyli taką sytuacją która jest dla nas wyjątkowo trudna, przekracza często nasze umiejętności poradzenia sobie z nią, a także zagraża naszemu dobremu samopoczuciu (dobrostanowi zarówno psychicznemu jak i  fizycznemu).  Powody lęku są bardzo różne, ale zawsze realne. Każdy z nas boi się tak naprawdę czegoś innego: śmierci, bólu i cierpienia, powikłań, tego że po zabiegu będzie gorzej niż jest w chwili obecnej, o bliskich, jak sobie poradzą bez nas.

Czytaj więcej...